Kapı Dürbünü Değiştirme İşlemi, Aynalı Kapı Dürbünü Montajı

Kapı dürbünleri evlerin güvenliği açısından önem arzeden güvenlik ekipmanlarından bir tanesidir. Hemen her evin giriş kapısında bulunan dürbünler, evlerin vazgeçilmez birer unsuru haline gelmiştir. Kapı dürbünlerinin pek çok çeşidi bulunmakta. Özellikle son dönemlerde aynalı görünüme sahip olan kapı dürbünleri sıkça tercih edilmektedir.

Peki aynalı kapı dürbünleri ne işe yarar? Klasik kapı dürbünlerinde içeriden yansıyan ışık kapı önünde bekleyen kişi tarafından farkedilmektedir. Bu durum kapıyı açmak istemediğiniz bir kişiye karşı sizi mahcup düşürebilir. Bazen de içeriden yansıyan ışık sebebiyle açılmayan kapıyı ısrarla açtırmak isteyen komşunuz veya tanıdığınıza kapıyı mecburen açmak zorunda kalabilirsiniz.

Aynalı kapı dürbünlerinde bu problem tamamıyla ortadan kalkmaktadır. Kapı önünde bekleyen kişiye aynalı dürbün sayesinde içeriden herhangi bir ışık yansımaz ve evde bulunan birileri olup olmadığı hakkında kapıda bekleyen kişi fikir sahibi olamaz. Bu sebeple açılmayan kapıya daha fazla ısrarcı bir şekilde zile basarak açtırmaya çalışmaz. Bu durum güvenlik açısından da önemlidir. Aynalı dürbünlerin bir yönü de şıklık yönüdür. Aynalı dürbünler kapıya daha modern bir görünüm katmaktadır.

Peki gelelim asıl konumuza. Kapı dürbünü nasıl değiştirilir? Zaman içerisinde kullanılan kapı dürbünleri kırılabilmekte, görüntü bozukluğu sebebiyle veya benzer başka sebeplerle değişim ihtiyacı doğabilmektedir. Kapı dürbünleri genel itibariyle iki parçadan oluşur. Bir parça kapının iç tarafından diğer parça da kapının dış tarafından dürbün deliğine oturtulur döndürme hareketi ile birleştirilir. Dürbün değişimi bu kadar basittir ve herkes kapı dürbününü rahatlıkla değiştirebilir.

Ancak kapı dürbünleri farklı ebatlarda olabilmektedir. Kapı dürbünü değişimlerinde kapıdaki deliğe uygun bir kapı dürbünü almak gerekir. Yine normal kapı dürbünlerini aynalı dürbünlerle değiştirmek isteyenler de dürbünün yuvasına uygun ürün almaya özen göstermelidir. Zira uygun olmayan ölçülerde alınacak ürünlerin montajı mümkün olmayacaktır.

Günümüzde hızla gelişen teknoloji, küçük ekranları hayatımıza sokalı epey zaman oldu. Ekranların hayatımızdaki yeri de her geçen gün artmaya devam ediyor. Kapı dürbünlerinde yeni trend dijital kapı dürbünleri, kameralar ve duvara yerleştirilen minik ekranlar. Bu tarz kapı dürbünleri aynı zamanda güvenlik kamerası olarak da işlev görebiliyor. Henüz bu ürünler tam olarak yaygınlaşmamış olsalar da ilerleyen dönemlerde daha sık karşımıza çıkacakları ve evlerimize girecekleri kesin.

Bu Yazı İçin Yapılan Aramalar :
  • kapı dürbünü nasıl çıkarılır

Klozet Kapağı Değişimi Nasıl Yapılır

Klozetler günümüzde tuvaletler ve banyoların vazgeçilmezleri arasına girmeyi başarmış durumda. Hijyen, kullanım kolaylığı, temizlik ve görsel düzenin yanısıra pek çok avantajı beraberinde sunan klozetler, özellikle çömelme problemi yaşayan insanlar için olmazsa olmazlardan. Geçmişe nazaran klozet kullanımının yaygınlaştığı ve genel kabul gördüğü de rahatlıkla söylenebilir. Klozetlerin montajının yapılması ustalık ve maharet isteyen bir iş olup montaj işi hemen herkes tarafından yapılamaz. Ancak klozetlerin sıklıkla arıza yapan kapak değişimi için aynı şeyi söylemek doğru değil. Kapak arızalarında eve usta çağırmanıza gerek yok.

Öncelikle klozetlerin hemen hepsinin kapak montajı için kullanılacak olan vida deliklerinin hemen hepsinde standart olduğunu belirtelim. Tabi arada standart dışı lüks klozetler için aynısını söyleyemeyiz ancak genel manada ölçülerimiz standart. Eskiyen yada arızalanan klozet kapağınızın değişimi için yapmanız gereken oldukça basit.

Öncelikle elinizdeki klozetin vida deliklerinin aralığını ölçünüz. Böylece alacağınız klozet kapağındaki özellikleri bu ölçüye göre değerlendirerek ölçü uyumu hususunda işinizi sağlama almış olursunuz. Daha sonrasında size gerekli olan bir adet maymuncuk. Çoğu kapakta plastik somunlar kullanılmaktadır, bu gibi ürünlerde somunları elinizle bile açabilirsiniz. Eski kapağın somunlarını söktükten sonra yeni aldığınız kapağı uygun şekilde deliklerinden vidaları geçirerek alt kısımdan da somunları sıkarak montajı tamamlayabilirsiniz.

Klozet kapağı montajında aşağıdaki resimlerden de faydalanabilirsiniz. Kolay gelsin…

Alt Kısımları Isınmayan Kalorifer Petekleri İçin Ne Yapmalı

Özellikle bireysel doğalgaz sistemi kullanılarak ısıtılan kalorifer peteklerinde yaşanan en büyük problemlerden birisi de peteklerin alt kısımlarının ısınmamasıdır. Bu sorunun yaşandığı peteklerde üst kısımlar ısınmasına rağmen alt kısımları hiç ısınmamaktadır. Yaşanan problem sistem kullanılmaya başlandığı andan itibaren başgösteriyor ise, sistemde yanlış montaj, uzun hat veya buna benzer problemler düşünülebilir. Sorun normal çalışan bir sistemde kendiliğinden sonradan ortaya çıktıysa peteklerde hava bulunması veyahut bir tıkanma olabileceği düşünülebilir.

Peteklerin havalarının alınmasına rağmen bölgesel ısınmama problemi devam ediyorsa, peteklerinizde bulunan pisliğin tortulaştığı ve suyun devirdaim yapmasını engellediği anlaşılmalıdır. Böyle bir durumda öncelikle kombinin ısı değerini 85 dereceye yükselterek 20 dakika kadar bu şekilde petekleri yüksek derecede ısıtmak, oluşan tortunun çözülmesini sağlayabilir.

Bu işlem 2 veya 3 kez uygulanarak tıkanıklığın açılması denenir. Bu işleme rağmen peteklerin alt bölümündeki ısınmama sorunu giderilemez ise peteklerin uzman bir ekip tarafından kimyasal maddeler kullanılarak temizlenmesi gerekir, ekipmansız olarak peteklerdeki tıkanıklığın açılması mümkün değildir. Ancak uzman ekip ve uygun ekipmanlar vasıtasıyla sorunun çözümü sağlanabilir. Kalorifer peteği temizliği fiyatları ise 150-400 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

kalorifer-petek-temizligi

Mobilya Dolap Kapaklarının Tamiri Veya Değişimi Mümkün müdür

Evlerimizde mutfak dolapları, vestiyerler, çocuk odası takımları, yatak odası takımları ve daha pek çok mobilya zaman içerisinde aşınmakta. Kullanıma bağlı olarak en fazla yıpranan parçalar kuşkusuz kapaklar. Sürekli açıp kapanan ve bir yerlere temas ederek aşınan dolap kapakları zaman içerisinde yıpranmakta ve kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Bu kötü görüntüden kurtulmanın tek yolu mobilyaların değişim değildir kuşkusuz.

Öncelikle eve getireceğiniz mobilya ustasına dolaplarınızın kasalarının sağlamlığını tespit ettirdikten sonra yeni kapak üretinin ardından uygun kapak bileşenlerinin montajı yapılabilir. Mobilyalarda sadece kapak değişiminin yapılması maliyeti epey düşürecektir. Özellikle modern kapaklar dolaplarınızın çehresini tamamen değiştirecektir. Siz de bu sayede daha uygun maliyete mobilya dolap kapaklarınızı ve dolap kulplarını değiştirerek mobilyalarınızı yenilemiş olacaksınız. Kolay gelsin.

mobilya-dolap-kapak-degisimi

Doğalgaz Borularının Boyanması Mümkün müdür

Ülkemizde nüfus yoğunluğuna göre hemen her ilde ve pek çok ilçede doğalgaz hatları mevcut ve aktif olarak kullanılmakta. Baştan doğalgazlı olarak tasarlanmayan binalarda ise tüm hat sonradan döşenmekte. Özellikle evlere çekilen doğalgaz tesisatları meydanda olduğu için çirkin bir görüntü oluşturmakta. Doğalgaz tesisatına ait borular ilgili firma tarafından gaz kaçağı kontrolü yapılmadan ve tesisata gaz verilmeden boyanmamalıdır. Aksi taktirde ilgili firma tesisat borularının değiştirilmesini talep edecektir. Bu nedenle doğalgaz tesisat boruları boyanmadan önce tesisata gaz verilmesinin beklenmesi gerekmektedir.

Tesisat borularının boyanması ise zahmetli bir iştir. Ayrıca duvarlardan geçen boruların boyanması esnasında duvarlara boya damlaması da ayrı bir masraf çıkartabilmektedir. Bu nedenle pek çok kişi doğalgaz borularını boyamadan çirkin görüntüyü ortadan kaldırmanın yollarını aramaktadır. Bu işin köklü çözümü ise doğalgaz borularına yapıştırmalı desenli kağıt uygulamasıdır. Hemen her hırdavatçıdan kolaylıkla edinebileceğiniz farklı renk ve desenlere sahip yapıştırmalı kağıtları borunun kalınlığına göre keserek kolayca uygulayabilirsiniz. Bu sayede boruları boyamadan çirkin görüntüyü ortadan kaldırmış olursunuz. Konu hakkında soru ve yorumlarınızı alt bölümden iletebilirsiniz. Kolay gelsin.
dogalgaz-boru-boyama

Bu Yazı İçin Yapılan Aramalar :
  • doğalgaz borusu nasıl boyanır
  • doğalgaz borusu boyama