Fayans ve Kalebodur Dolgusunu Kendiniz Yenileyin

Banyo, tuvalet, balkon vs. gibi sıklıkla suya maruz kalan ve yıpratıcı hijyen kimyasalları ile temizlenen kalebodur,fayans,granit,cam mozaik vs.malzemeler arasında dolgu malzemesi olarak kullanılan derz sıklıkla aşınır ve bunun sonucunda siyah renkli kalebodur yapıştırıcısı meydana çıkar. Bazen de bu dolgu malzemeleri kullanıma bağlı olarak sarabilir. Sararan dolgu malzemesi ise çirkin bir görüntü oluşturur. Eriyerek yok olan dolgu malzemesi ise kötü görüntünün yanısıra fayansın veya kalebodurun altına su sızmasına neden olur. Bu sızma sonucunda da alt katınızda oturan komşunuz var ise onun banyo ve tuvaletinin yada ıslak zeminin altında bulunan diğer bölümden damlatma yapar. Bu durumdan kurtulmanın en kolay, ekonomik ve orjinal çözümü dolguyu yenilemektir. Dolgu yenilemek sanıldığı kadar zor bir iş değildir. Herhangi bir profesyonellik de istemez. Bu iş için usta bulmak zor olduğu gibi parça iş olduğu için alacağı ücret de yüksek olabilir. Bu nedenle işi eliniz biracık yatkınsa rahatlıkla yapabilirsiniz.

İşin yapılışına gelince sararan dolgular için öncelikle tuz ruhu vs. kimyasal maddeler ile dolgu malzemesinin erimesi sağlanır. Erimeden sonra arta kalan kısım ucu sivri bir alet ile (tornavida vs) kazınır. Daha sonra yapı marketlerden temin edebileceğiniz dolgu malzemesinden (derz) yeteri kadar bir bölüm kap içerisine konulur ve ne koyu ne de cıvık olacak şekilde su ile yoğrulur. Daha sonra bu karışım zemin üzerine dağıtılır.Zemin üzerine konulan derz karışımı plastik mala yardımı ile dolgusu boşalan zemin kaplaması aralarına sıvanır. Bu iş plastik mala yardımıyla yapıldığı için herhangi bir şekilde çizilme vs. olmayacağı gibi kolay bir şekilde de boşalan yerleri kısa bir süre içinde dolduracaksınız. Derz boşalan aralıklara tamamen doldurulduktan sonra fayans üzerinde hiçbir şekilde derz artığı bırakılmamalıdır. Son olarak aradan 3-5 dakika geçtikten sonra bulaşık süngeri yardımıyla zemindeki döşeme malzemesinin üzeri dairesel hareketler ile temizlenmelidir. (Bu işlem yapılırken sık sık sünger bir kap içerisine konulan su ile yıkanmalıdır)  Ayrıca derz dolgusu yapılan döşeme malzemelerinin arasında dengesiz bir dolgu var ise yine sünger yardımıyla rütuşlanmalıdır. Bu işlem yapıldıktan sonra en az 8-10 saat hiçbir şekilde zemin üzerinde gezilmemeli ve su ile temastan kaçınılmalıdır. Derz dolgusu beyaz olabileceği gibi içine alınacak renk karışımı ile istenilen renkte bir dolgu da yapılabilir.

Uygulamaya ilişkin videoyu sayfamızdan izleyebilirsiniz.

GEREKLİ MALZEMELER: (Hırdavatçılardan veya yapı marketlerden cüzi maliyetle kolaylıkla edinebilirsiniz.)
1-Dolgu Malzemesi (derz, 3 m2’lik bir zemin için yarım kilo dolgu malzemesi yeterlidir)
2-Plastik Mala

 

 

 

 

 

 

3-Küçük çapta bir leğen ve bir kova
4-Bir çift eldiven
5-Bulaşık Süngeri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

httpv://youtube.be/_NewyJs1tvY

Bu Yazı İçin Yapılan Aramalar :
 • derz dolgu nasl yaplr video
 • kalebodur nasıl döşenir
 • fayans araları nasıl doldurulur
 • derz dolgu nasıl yapılır
 • kalebodur temizliği nasıl yapılır

Parke Sökülerek Başka Bir Yere Taşınabilir mi

 

 

 

 

Laminat parkeler hayatımızın her alanında zemin döşeme malzemesi olarak kullanılmakta. Laminat parkelerin iki farklı çeşidi vardır. Bir tanesi yapıştırma bir diğeri de kilitli sistem kullanılan çeşittir. Yapıştırma olan model ilk çıkan modeller olup hali hazırda pek tercih edilmemektedir. Bunun nedeni de elbette söküldükten sonra bir daha kullanımının mümkün olmamasıdır. Ancak kilitli parkelerde böyle bir sorun bulunmamakta. Evinizde veya işyerinizde kullanmakta olduğunuz kilitli parkeyi herhangi bir nedenden dolayı (altından kablo geçirmek vs.) sökmek durumunda kalırsanız hiçbir problem yaşamazsınız. Kilitli sistemi sayesinde kolayca sökülür ve tekrar istediğiniz yere kolayca monte edilir. Bunu yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. Bunların başında kilitli parkelerin sökülmesi esnasında dikkatli olunması ve nazik olan kilit sisteminin kırılmadan çıkarılmasıdır. Kilit sisteminin kırılması halinde tekrar kullanılması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle söken ustanın veya kendiniz söküyor iseniz kendinizin parkeleri dikkatli ve hassas bir şekilde sökmesi gerekmekte. Daha sonra işinizin bitmesini müteakip istediğiniz yere daha önceden söktüğünüz laminat parkeyi kolayca uygulayabilirsiniz. Bu sayede yeni parke masrafından kurtulmuş olacaksınız. Ayrıca başka bir yerden sökülen kilitli laminat parkeyi istediğiniz herhangi başka bir yere döşeyebilirsiniz.

 

Bu Yazı İçin Yapılan Aramalar :
 • laminant parke nasıl sökülür
 • laminat parke nasıl sokulur
 • parke nasıl sökülür
 • çıkma laminat parke
 • laminat nasıl sökülür

Cam Mozaik Döşeme Malzemeleri İle Evlerinizi Güzelleştirin

Fayans kalebodur gibi döşeme malzemelerini bilmeyenimiz yoktur. Geçmişten beri kullanılagelen bu malzemeler 
ilk başlarda genel olarak ıslak zeminlerde temizlik,hijyen ve suyun sızdırılmaması amacıyla kullanılıyordu. 
Ancak zamanla bu ihtiyaçların yanında görsel açıdan da bu tarz ürünler tercih edilmeye başlanıldı. 
Aradan geçen zaman içerisinde bu ürünlerle benzerlik gösteren ancak hem kullanım alanı daha geniş hem de 
görsel olarak daha modern ürün modelleri hızla hayatımıza girmeye başladı. Kale grubunun Nature cam mozaik serisi 
bu konuda en güzel örneklerden birisi. Bu ürünler ile mutfak,banyo,tuvalet, yaşam alanı, kısacası evinizde istediğiniz her yeri kaplayarak hem temizliği kolaylaştırabilir 
hem de inanamayacağınız derecede modern bir yaşam alanına kavuşabilirsiniz. 
Fonksiyonel, dekoratif ve sofistike ürünler arayanlar için birebir.
[nggallery id=72]
Bu Yazı İçin Yapılan Aramalar :
 • cam mozaik modelleri
 • cam mozaik
 • mutfak mozaikleri
 • mutfak cam mozaik
 • cam mozaik mutfak

Siz de Laminat Parkenizi Kendiniz Döşeyebilirsiniz

 

Dükkan dükkan usta aramaya son verebilirsiniz. Laminat parkenizi eliniz bu tür işlere birazcık yatkınsa, bu tarz işleri seviyorsanız ve elinizde de bu işe uygun araç gereç varsa, yoksa bile yapı marketlerden edinerek pekala kendi parkenizi kafanıza göre kendiniz döşeyebilirsiniz. Emin olun kendi yapacağınız iş daha özenli yapacağınız için ustaya yaptırmaktan daha iyi olacaktır. Önemli olan işin püf noktalarını öğrenerek uygulamaya koyulmak. Ben yapamam, zor iştir diye düşünmeyin. Laminat parkelerde bulunan kilit sistemi sayesinde bu işi yapmak hem çok kolay hem de pratik. İşin olmazsa olmaz püf noktalarını aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin…

httpv://youtu.be/5tc0IL5piUQ