Kombi ve Kalorifer Peteklerinin Isınmaması

Kalorifer petekleri ( radyatörler ), sıcak suyun evin içerisinde hareket ederek odaların ısınmasını sağlayan ısınma elemanlarıdır. Bazı durumlarda kombi çalışmasına rağmen veya kaloriferler yanmasına rağmen peteklerin yeteri kadar ısınmaması ve neticede bulunulan mekanın ısınmaması gibi sorunlarla karşılaşılabilir.
Özellikle peteklerin tamamı ısınmıyor ise kombi tesisatı ve su basıncında bir sorun olduğundan şüphelenilir. Ancak öncelikle peteklerde bulunan vanaların açık olup olmadığı kontrol edilmelidir. (her ne kadar bu ihtimal düşük olsa da zaman zaman çocuklar tarafından bu vanaların kapatıldığı durumlarla karşılaşılmaktadır) Az ısındığı tespit edilen petekler ise genel olarak tesisatta suyun en son ulaştığı noktada bulunan peteklerdir. Peteklerde hava olup olmadığının kontrolünün ardından hava olmadığı kanaatine varılırsa bu durum bize kombinin yeterli su sirkülasyonunu sağlayamadığı anlamına gelir. Kombiye yakın peteklerde su daha fazla devirdaim yapmaktadır. Bunun nedeni mesafeden kaynaklanmaktadır.Bu gibi durumlarda peteklerde bulunan vanalar aracılığı ile su akış ayarı (reglaj) yapılması gerekebilir. Bu sayede kombiye yakın peteklere suyun daha uzun sürede gitmesi sağlanırken uzak noktada kalan peteklere de sıcak su sirkülasyonunun daha fazla yaptırılması sağlanmış olacaktır. Kısaca kombiye yakın peteklerin vanaları eksi yönünde çevrilerek su akışı azaltılmalı, uzakta kalan peteklerin vanaları da artı yönünde çevrilerek su akışının daha hızlı yapılması sağlanmalıdır. Kat kombisi bulunan ısıtma sistemlerinde bu durum genel olarak peteklerdeki havalardan kaynaklanmaktadır.

Bazı durumlarda petek vanalarındaki arıza nedeniyle su akışı kesilebilmekte ve sonuç olarak petekler hiç ısınmamaktadır. Kat kaloriferi veya kombi tesisatında kullanılan su basıncının 0,7 bar ile 1,5 bar arasında olmasına bu değerlerin altında veya çok üstünde olmamasına dikkat edilmelidir.
Yine nadir de olsa bazı durumlarda peteklere gelen tesisat boruları veya bu boruların ek yererinde kırılmalar veya tıkanmalar olabilmektedir.
Bahsedilen kontroller evde kullanıcı tarafından kontrol edilebilecek hususlardır. Tüm bu kontrollere rağmen sorun tespit edilemediyse kullanıcı tarafından daha fazla yapılacak birşey kalmamış demektir. Bu gibi durumlarda yetkili tesisatçı firmadan yardım alarak sorunun halledilmesi gerekmektedir.
Kombilerin periyodik bakımlarının aksatılmadan yaptırılması da sağlıklı ve ekonomik ısınmanın sağlanabilmesi açısından oldukça önemlidir.
kombi-sorunlari-peteklerin-isinmamasi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.