Dekorasyonda yeni trendler, farklı fikirler, gözde uygulamalar…

Kapı ve Pencerelerinize Yapıştırmalı Fitil Uygulaması

Kış günlerine adım adım yaklaştığımızı iyiden iyiye hissettiğimiz şu günlerde, kışın soğuğundan kurtulmak için kendi kendinize amatör bir şekilde alabileceğiniz önlemler bulunduğunu biliyor muydunuz. Kapı ve pencereler ne kadar iyi kapatılırsa kapatılsın, aralıklarında sizin fark edemeyeceğiniz küçüklükte aralıklar kalmaktadır. Bu aralıklardan sızan  soğuk hava evinizin soğumasına neden olabilmektedir.

Bu durum karşısında yapı marketlerden  ve hırdavatçılardan kolay ve çok cüzi bir bedelle edinebileceğiniz (metre hesabı ile istediğiniz uzunlukta alabilmeniz mümkün) alt kısmı kendinden yapıştırmalı olan kapı ve pencere fitillerini kendiniz evde kolayca uygulayabilirsiniz. Bu fitillerin yerine kendinden yapıştırmalı süngerler de tercih edilebilir ancak fitil kullanılması daha fazla fayda sağlayacaktır. Gelelim fitil uygulamasının nasıl yapılacağına.

Uygulama yapılacak kısımlar öncelikle bir bez yardımı ile toz ve kirden arındırılmalıdır. Bu işlem fitilin daha iyi yapışmasına ve uzun süreli yapıştırdığınız yerde kalmasına yardımcı olacaktır. Temizlik işleminin arkasından fitilin yapışkanlı kısmı üzerindeki kağıt kısım soyulur ve zemine paralel bir şekilde yapıştırılır. Bu işlemlerin arkasından evinizdeki ısı değişikliğini kendi gözlerinizle göreceksiniz. Bu uygulama çelik kapılar da dahil tüm kapı ve pencere kasalarına uygulanabilmektedir.

Bu Yazı İçin Yapılan Aramalar :
 • camdan gelen soğuk nasıl engellenir
 • pencereden soğuk gelmemesi için
 • pencereden gelen soğuk nasıl engellenir
 • camdan gelen soğuk
 • pencereden gelen soğuk

Kapı ve Pencerelerinize Yapıştırmalı Fitil Uygulaması için 8 cevap

 • Huseyin Avni Kayral 11 Ekim 2011 13:01 Merhaba,Kapilariniz gorsel olraak hos ve sik ayrica belli bir kaliteyide yansitiyor.Tabiiki bunlarin yaninda fiat politikaniz da ayri bir onem arzediyor.Saygilarimla(0)(0)

 • evimde kullanmakta olduğum pvc pencere kanadından soğuk hava gelmektedir.nasıl bir önlem alabilirim.

  • PVC pencerelerin montajı esnasında hatalı yapılan bir işlem var ise bu gibi sıkıntılarla karşılaşılabilmektedir. Bir de zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak aşınmalar yaşanabilmektedir. Pvc pencereler için de plastik yapıştırmalı fitil uygulaması yapabilirsiniz. Eğer pvc doğramınız yeni ise ilgili firmaya durumu belirterek hatalı işlem veyahut arızalı malzeme var ise değişimini sağlayabilirsiniz. Kolay gelsin…

 • Pimapen sistemlerine yapıştırmalı sünger veya fitil koyulmamasını öneririz.

  Pimapenleriniz soğuk alıyorsa, bunun nedeni mevcut açılan kanatlarınızın ayarlarının bozulmasından dolayı mevcut contaları sıkıştırmamasından kaynaklanır.

  Çözüm: Mevcut açılan pencerenizin kanat ayarının yapılması ve kilit karşılıklarının ayarlanması gerekmektedir.

  Diğer bir çözüm birçok pimapen kilit sistemlerinde yaz ve kış modları bulunmaktadır. Eğer mod kısmı yazlık modda kalmış ise soğuk hava alırsınız. Kış moduna cevrilmelidir.

  Pimapen pencerelerin üzerinde kullanılan contalar epdm contalardır. Epdm conta 20 ortalama dayanabilecek şekilde üretilir.

 • merhaba pimapen cam aralarından soğuk ve ses gelmektedir. seffaf silikon yapmamın sakıncası olurmu. veya fitili kendim değiştirebilirmiyim.

  • Açılır kapanır ve hareketli yerlerinden soğuk geliyorsa bu kısımlara silikon uygulamanız mantıklı olmayacaktır fitil değişimi veya ayarlama ile bu sorunu aşabilirsiniz. Ancak pimapenin sabit kısımları için şeffaf silikon uygulamanız mümkün. Fitilleri kendi kendinize değiştirmeniz ise pek mümkün olmayacaktır.

 • Merhaba, evimin giriş kapısından çok soğuk geliyor, ne yapabilirim Ciddi bir ısı kaybı yaşıyorum

  • Evinizin giriş kapısına içeriden ışığı yanık bırakarak kapının dışından kapınızı kontrol ediniz. Işık sızması yapan bölümleri inceleyerek hangi kısımlarda açıklık olduğunu tespit ediniz. Sonrasında plastik kapı bantlarını kullanarak (hırdavatçılarda rahatlıkla bulunabilir ve oldukça ucuz malzemelerdir) ışık sızan açıklıkları kapatınız. Geniş açıklıklar var ise plastik kapı bantlarını üst üste yapıştırabilirsiniz. Kolay gelsin…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar