Mobilyalarınızı Yenilemeden Farklı Bir Görünüm Kazandırmak

Mobilyalar uzun kullanımlar sonucunda çoğunlukla yıpranmakta ve boyaları atmakta. Bunun dışında çocuklar küçükken alınan oda takımları çocukların belli bir yaşa gelmesi sonucunda çocukların beğenisi dışında kalabilmekte. Bu durumda yapılagelen çoğunlukla eski mobilyaların atılarak yerlerine yenilerinin alınması. Tek çözüm elbette bu değil. Peki çözüm ne diyecek olursanız mobilyaların yeni baştan boyanması, kulplarının değişmesi sandalye vs. var ise onların da döşemelerinin değiştirilmesi. Boyama işlemi aslında sanıldığı kadar zor bir işlem olmamakla birlikte elbette biraz olsun el becerisi istemekte. Boyama işlemini uzman bir ustaya yaptırabileceğiniz gibi evde kendiniz de uygulayabilirsiniz. Ustaların size boyama konusunda olumsuz görüş belirtmesine çok fazla kulak asmayın.

Boyama işleminden önce mobilyalar üzerindeki kulplar çıkarılarak delik, deformasyon vs var ise öncelikle mobilya macunu ile bu kısımlar kapatılır. Boyama işlemi için yağlı boya yerine su bazlı kaliteli bir boya kullanılması boyanın mobilya üzerinden kalkmasını engelleyecektir. Boyama işlemi öncelikle fırça ile yapılır ve boya kurumadan önce temiz bir rulo ile boya üzerinden geçilerek fırça izlerinin mobilya üzerinde düzelmesi sağlanır ve boyanın kuruması beklenir. Kurumanın direk güneş ışığı altında değil de gölgede yapılması daha uygundur. Kuruma sonrasında alınacak yeni kulplar mobilyalara takılarak işlem tamamlanır. Bu durum sizi mobilya masrafından önemli ölçüde kurtaracaktır. Mobilyalarınız yeni imiş gibi göründüğünde gözlerinize inanamayacaksınız.

Bu Yazı İçin Yapılan Aramalar :
 • mobilya boyama
 • evde mobilya boyama
 • mobilya nasıl boyanır
 • mobilya boyama fiyatları
 • evde mobilya boyama nasıl yapılır

11 thoughts to “Mobilyalarınızı Yenilemeden Farklı Bir Görünüm Kazandırmak”

 1. mutfak dolaplarım maun rengi ( alt dolaplar) beyaz lakeye çevirmek zormu nasıl yapılır veya üstlerindeki çizikler tekrar nasıl boyanır boya sürmeden önce hangi işlemler yapılır astar boya kullanmalımıyım tşk ler

 2. slm
  kolay gelsin benim eskitme model yata odası takımım var ve boyama istiyorum.nasıl yapabilirim yarddımcı olursanız sevinirim.
  iyi çalışmalar…..

  1. Eliniz bu işe yatkın ise boyama işini yapabilirsiniz. Boyama yapacağınız mekanın da yine aynı şekilde yapılacak işe uygun olması gerekmekte. Bu tarz mobilya boyama işlerinde boya tabancası kullanmak zaman açısından tasarruf sağlarken, aynı zamanda da daha güzel ve pürüzsüz bir boyama sağlayacaktır.

 3. yatak odam venge ve krem el yapımı hazır degıl bunun rengını degıstırmek istiyorum sizce bu mumkunmu toz almaktan bıktım artı yardım lütfen 🙂

  1. Mobilyalarınız çok yeni ise boyama işlemini çok tavsiye etmemekteyiz. Ancak illa ben rengini değiştirmek istiyorum diyorsanız elbetteki değiştirebilirsiniz. Öncelikle boyama işleminden tam memnuniyet almak istiyorsanız ürünü imal eden firma ile görüşebilirsiniz. Olumsuz yanıt almanız halinde bir boya ustasından yardım alabilirsiniz. Kolay gelsin…

  1. Beyaz oldukça şık bir renk olmakla birlikte küçük çocuklu aileler için pek uygun olmayabilir. Bu sebeple beyazı tercih edemiyorsanız, beyaz yerine beyazın biraz daha koyu renklerini veyahut krem renginin tonlarını tercih edebilirsiniz. Mobilya boyaları hakkında boya malzemesi satan market veya dükkanlardan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 4. Merhaba, benim kahve rengi zigon bir sehpam var. 1,5 yaşındaki oğlumdan fırsat bulduğum bir vakitte alelacele üzerine dekupaj yaptım, ardından da sprey vernikle vernikledim. Biraz acele ettiğim için olsa gerek, kimi yerler tam olarak yapışmadı. Sonrasında da desen üzerinde çatlaklar belirdi. Şimdi hem oğlumun darbelerinden nasiplenen hem de fiyasko ile sonuçlanan dekupajdan sehpayı kurtarmak için ne yapmalıyım? İlginize şimdiden teşekkür ederim.

  1. Zigon sehpayı verniklediğinizden bahsetmişsiniz. Bu durumda yapılabilecek en iyi şey (yeterli aletiniz var ise) sehpa yüzeyinin zımpara makinesi ile zımparalanarak yeniden boyanması ve verniklenmesi olacaktır. Aletiniz yok ise el yordamıyla yapacaklarınızdan alacağınız sonuç pek hoşunuza gitmeyecektir. Mobilyacılara da bahsedilen işi rahatlıkla yaptırabilirsiniz.

  1. Zımpara yapılmadan boyama işlemine geçilmesi istediğiniz sonucu elde edememenize sebebiyet verecektir. Önce zımpara yaparak yüzeyi pürüzsüz bir hale getirmeniz görsel açıdan oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.