Doğalgaz Havalandırma Bacasını, Doğalgaz Menfezini Kapatsam Ne Olur?

Doğalgazla ısıtılan evlerde bulunan kombilerin kullanıma açılabilmesi için kombinin bulunduğu yerde havalandırma menfezi bulundurulması zorunludur ve güvenlik için olmazsa olmaz unsurlardan bir tanesidir. Ne var ki kış mevsiminin yaklaşması ve havaların iyiden iyiye soğuması ile birlikte bu menfezlerden gelen soğuk hava ev sakinlerini rahatsız edebilmektedir.

Soğuk hava gelen menfezlerin kapatılması ne gibi sonuçlar doğurur, doğalgaz havalandırma deliğini kapatsam ne olur, doğalgaz menfezi kapatılır mı gibi sorular da tam olarak bu mevsimlerde havada uçuşmakta ve soruyu soranlar makul bir cevap beklemektedir.  Bu sorulara cevap vermeden önce doğalgazla ısıtılan mekanlarda bu menfezlerin neden yapıldığına ve ne işe yaradıklarına kısaca değinelim.

Doğalgaz menfezleri diğer bir deyişle doğalgaz havalandırma bacaları olası ölüm risklerinin önüne geçilebilmesi için kullanılmakta ve açılmaları zorunlu tutulmaktadır. Mutfakta kullanılan doğalgazlı ocaklar ve özellikle kombiler çalıştıkları esnada gaz yakarken ortamda bulunan oksijeni de kullanırlar ve ciddi oranda oksijen azalmasına sebep olurlar. Bu nedenledir ki doğalgaz bağlatılan evlerde bu bacaların olmaması halinde ruhsat verilmez ve doğalgaz açma işlemi yapılmaz.

Kısacası doğalgaz menfezleri ortamın iyi şekilde oksijenlenebilmesi ve ortamda bulunan oksijen miktarının canlı yaşamına zarar verecek şekilde azalmasına engel olunması için gereklidir, ve bu menfezlerin açılması ve sürekli açık tutulması zorunludur, güvenlik için gereklidir.

Tüm bu anlattıklarımız ışığında doğalgaz havalandırma menfezinin kapatılıp kapatılamayacağı hususundaki tüm soruların cevabını da vermiş bulunuyoruz. Doğalgaz menfezleri, doğalgaz havalandırma bacaları kış gelse de, rüzgar yapsa da kesinlikle ve kesinlikle kapatılmamalıdır. Soğuk havayı engellemek isterken oksijenin de engellenmesi sebebiyle ciddi ve istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir.

Siz siz olun doğalgaz menfezini kesinlikle ama kesinlikle sebep ne olursa olsun kapatmayın. Yaşayacağınız olumsuz sonuçlar geri dönülemez sonuçlar olabilir, gelen soğuğu engellemek için kombinizi daha yüksek derecede yakabilirsiniz ancak sağlık hususunda yaşayacaklarınızın bir çaresi olmayacaktır.