Kabaktan El Yapımı Aplik ve Saat Yapımı

Farklı olmayı seviyorsanız, herkesten farklı dekorasyon ürünleri ile evlerinizi süslemek istiyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız. Çevrenizde gördüğünüz pek çok şeyden farklı aplikler veya dekorasyonel saatler yapabilirsiniz. Bu durum elbette sizin hayal gücünüzle sınırlı. Yazımızda balkabağından (duruma göre süs kabağı da olabilir) harika bir saat yapımını ele aldık.

Malzemeler; Tercihiniz boyutunda bir adet kabak,bir adet duvar saati motoru ve kadranları,kabağın oyulması için oyma aleti,aydınlatma için bir adet duy,lamba ve duyun prize bağlantısı için bir adet fiş.

1.Adım: Yuvarlak şekilli tercih edilen büyüklükte bir kabak alınır ve sap kısmından bir delik delinerek kabağın içi küçük bir oyma aleti ile (ahşap ya da muşamba baskısı için kullanılan türden bir oyma aleti işinizi görecektir)  oyularak boşaltılır.
2. Adım: Kabak raf üzerine sıkıca oturumunu sağlamak için, kabağın oturumunun sağlanacağı yüzeyinden küçük bir dilim kesilerek düz bir yüzey elde edilir. Saat numaralarının kazılacağı bölüme öncelikle saat numaraları yazılır ve sonrasında oyma aleti yardımıyla yazılar ince bir işçilikle oyulur. Saat motorunun monte edileceği bölüm de motora göre delinerek hazırlanır.
3. Adım: Son olarak, saat motoru hazırlanan bölüme yerleştirilerek işlem tamamlanır. Tercihe göre kabak içerisine yerleştirilecek ampul sayesinde farklı renklerde bir aydınlatma elde edilerek farklı bir dekorasyona imza atabilirsiniz. Unutmayın bütün tasarımlar hayal gücünüzler sınırlıdır.

Bu Yazı İçin Yapılan Aramalar :
  • evde saat nasıl yapılır
  • evde saat yapımı
  • evde duvar saati yapımı
  • saat yapımı
  • saat nasıl yapılır