Sızdırma Yapan ve Akıtan Eviye Bataryalar Nasıl Tamir Edilir?

Yeni tip eviye batarya modelleri çağımızda banyo,mutfak ve tuvaletlerde sıklıkla tercih edilmektedir. Bu durumun başlıca sebepleri kullanışlarının daha kolay olması, su tasarrufu sağlamaları, uzun ömürlü olmaları ve görsel açıdan da tasarımlarının daha modern olmalarıdır. Ancak zaman zaman da olsa bataryalarda sızdırma, kaçırma gibi durumlarla karşı karşıya kalmak olasıdır. Bu gibi durumlar can sıkıcı olsa da bataryaların tamirleri mümkündür.

Bataryaların sızdırmaların baş nedeni içerisinde bulunan kartuş ismi verilen batarya elemanının zamanla kireç vs. gibi maddeler tarafından tıkanmasıdır. Batarya kartuşu değiştirilebilir olduğu için sızdırma gibi durumlarda bataryanın komple değiştirilmesinin yerine batarya kartuşunun değiştirilmesi, batarya ile batarya kartuşu arasındaki fiyat farkının oldukça yükseksek olması nedeniyle daha mantıklıdır. Batarya kartuşu nasıl değiştirilir sorusunun yanıtı ise oldukça basittir.

Öncelikle bataryanın sıcak ve soğuk su girişleri vanadan kesilir. Daha sonra batarya üzerinde sıcak ve soğuk su ayrımını gösteren üzerinde mavi ve kırmızı iki renk bulunan plastik malzeme ince uçlu bir tornavida yardımı ile çıkarılır. Bu bölümün altına gizlenmiş olan vida yine tornavida yardımı ile açılır. Sonrasında açma kapama kolu çekilerek çıkartılır. (Bazen bu parçanın sökülmesi sıkışmış olması nedeniyle biraz zorlayabilir.)

Açma Kapama kolunun sökülmesinin ardından batarya kartuşu karşımıza çıkacaktır. Sonrasında batarya kartuşu çekilerek çıkarılır. Söktüğümüz kartuşla aynı ölçülere sahip yapı marketlerden veya sıhhi tesisat malzemeleri satan bir işyerinden temin edeceğimiz batarya kartuşu söktüğümüz kartuşun yerine oturtulur. Sonrasında yine söktüğümüz vida yerine vidalanır ve arkasından üzerinde kırmızı mavi sıcak soğuk su ayrımını gösteren plastik kapak yerine oturtulur. İşlem bu kadar basittir, profesyonellik istemez. İhtiyacınız olan yeni bir batarya kartuşu ve bir adet tornavida. Hepsi bu.

En ucuz batarya fiyatının 80,00-100,00  TL olduğu düşünülürse 15-20 TL gibi bir ücret karşılığında alacağımız batarya kartuşu bizi büyük bir külfetten kurtaracaktır. Konu ile ilgili sormak istediklerinizi sayfamızın yorum bölümünden tarafımıza iletebilirsiniz.

Kartuşun ne şekilde söküleceğine ilişkin bu görselleri takip ederek fikir sahibi olabilirsiniz. Vidaların ve somunların sökülmesi adımında zaman içerisinde uzun süreli suya maruz kalma sonucunda parçalar sıkışma yapabildiklerinden parçalara biraz zorlama gerekebilir.

Bu Yazı İçin Yapılan Aramalar :
  • banyo bataryası tamiri
  • mutfak bataryası tamiri
  • banyo batarya tamiri nasıl yapılır
  • banyo bataryası tamiri nasıl yapılır
  • banyo batarya tamiri