Kalorifer Peteği ve Radyatörlerin Havası Nasıl Alınır

Kış aylarına yaklaştığımız şu günlerde bu yazımızda ısınmanızı etkileyen en önemli faktörlerden birisini konu olarak tercih ettik. Pek çok kişinin en çok şikayet ettiği konulardan birisi kalorifer veya kombi çalışmasına rağmen  peteklerin (radyatörlerin) hiç ısınmaması veya bir kısmının ısınması bir kısmının soğuk kalması konusudur. Sizin de böyle bir şikayetiniz mevcutsa yazımızı sonuna kadar okumanız şiddetle tavsiye olunur. Peteklerin bir kısmının ısınması veya hiç ısınmaması gibi bir durum ile karşı karşıya iseniz radyatörünüzde hava var demektir.

Petek içerisinde kalan hava su akışını keserek havanın bulunduğu kısıma sıcak suyun gitmesine engel olur ve bu durum da peteğin hiç ısınmamasına veya havanın bulunduğu bir bölümün ısınmamasına neden olur. Bu sorunun en basit çözümü radyatörde bulunan havayı boşaltmaktır. Bu husus ustalık istemeyen profesyonellik gerektirmeyen basit bir uygulama ile çözülebilir. Öncelikle petek üzerinde el gezdirilerek peteğin tamamının mı yoksa bir bölümünün mü ısınmadığı tespit edilmelidir. Petek kırmen ısınıyor ise veya hiç ısınmıyor ise hava alma işine geçilebilir. Bunun için gerekli olan purjör anahtarıdır. Eğer purjör anahtarınız yok ise düz uçlu tornavida da işinizi görecektir.

Purjör tapasının gevşetilmesi esnasında hava çıkışı sağlanırken sonlara doğru çıkabilecek suyun konulması için bir de kü çük su kabı bulundurulması gerekmektedir. Peteğin kalörifer borularının bulunduğu yerin zıt tarafındaki purjör tapası anahtar veya düz tornavida yardımı ile saat yönünün tersi istikametinde yavaşça çevrilerek petekte bulunan havanın tahliyesi sağlanır. Purjör tahliye deliğinden hava boşalıp hafif hafif  su gelmeye başlayana kadar tahliyeye devam edilir. Tahliye tamamlandıktan sonra purjör tapası saat yönünde çevrilerek sıkılanır ve akış kesilir. Bu işlemin hemen arkasından peteğinizin ısınmaya başladığını göreceksiniz. Ancak purjör tapasının hızlı gevşetilmesi havanın hızlı çıkışına ve sonrasında petek içerisinde hızla yer değiştiren suyun hava tahliye bölümünden hızla dışarıya çıkışına neden olabilir.

Bu Yazı İçin Yapılan Aramalar :
  • purjr anahtar
  • kalorifer peteği havası nasıl alınır
  • purjör ne işe yarar
  • radyatör havası nasıl alınır
  • purjör nedir