Alt Kısımları Isınmayan Kalorifer Petekleri İçin Ne Yapmalı

Özellikle bireysel doğalgaz sistemi kullanılarak ısıtılan kalorifer peteklerinde yaşanan en büyük problemlerden birisi de peteklerin alt kısımlarının ısınmamasıdır. Bu sorunun yaşandığı peteklerde üst kısımlar ısınmasına rağmen alt kısımları hiç ısınmamaktadır. Yaşanan problem sistem kullanılmaya başlandığı andan itibaren başgösteriyor ise, sistemde yanlış montaj, uzun hat veya buna benzer problemler düşünülebilir. Sorun normal çalışan bir sistemde kendiliğinden sonradan ortaya çıktıysa peteklerde hava bulunması veyahut bir tıkanma olabileceği düşünülebilir.

Peteklerin havalarının alınmasına rağmen bölgesel ısınmama problemi devam ediyorsa, peteklerinizde bulunan pisliğin tortulaştığı ve suyun devirdaim yapmasını engellediği anlaşılmalıdır. Böyle bir durumda öncelikle kombinin ısı değerini 85 dereceye yükselterek 20 dakika kadar bu şekilde petekleri yüksek derecede ısıtmak, oluşan tortunun çözülmesini sağlayabilir.

Bu işlem 2 veya 3 kez uygulanarak tıkanıklığın açılması denenir. Bu işleme rağmen peteklerin alt bölümündeki ısınmama sorunu giderilemez ise peteklerin uzman bir ekip tarafından kimyasal maddeler kullanılarak temizlenmesi gerekir, ekipmansız olarak peteklerdeki tıkanıklığın açılması mümkün değildir. Ancak uzman ekip ve uygun ekipmanlar vasıtasıyla sorunun çözümü sağlanabilir. Kalorifer peteği temizliği fiyatları ise 150-400 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

kalorifer-petek-temizligi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.