Kalorifer Petekleri Nasıl Boyanır Petek Paslanması Nasıl Önlenir

Kalorifer petekleri ısınma sistemlerinin en göz önünde bulunan başlıca unsurlarındandır. Özellikle banyo gibi ıslak zeminli ve nemli ortamlarda bulunan kalorifer petekleri zaman içerisinde paslanmaya yön tutabilir. Paslanmanın önüne geçmek için alınabilecek önlemler bulunsa da tam olarak paslanmanın önüne geçilememektedir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken en güzel şey, paslanan kısımların uygun bir boya ile boyanmasıdır. Boya olarak yağlı boya tercih edilebileceği gibi basit sprey boyalar yardımıyla da işlem gerçekleştirilebilir.

Peteklerdeki paslanmanın en başında boya ile müdahale edilmesi paslanmanın yayılmasını önlemeye yardımcı olabileceği gibi metalin aşınmasını da engeller. Bu sayede petekler daha uzun süreli hizmet sağlar ayrıca görüntü kirliliği de engellenir. Petek boyama işlemi ise oldukça kolaydır. Sprey boyanın tercih edilmesi halinde işlem iki üç kez tekrarlanmalıdır. Boyama işleminden önce paslanan kısmın zımpara yardımıyla temizlenmesi boyanın daha kalıcı ve etkili olmasını sağlayacaktır. Parmak rulo yardımıyla da boyama işlemi gerçekleştirilebilir. Rulo ile yapılacak işlem boyanın eşit miktarda yayılmasını sağlar ve işlem daha estetik görünür.  Ayrıca renk uyuşmazlığının önüne geçmek için peteğin paslanmayan kısımlarının üzerinden de bir kez geçilmesi yeterli olacaktır. Kolay gelsin…

kalorifer-petek-boyama

Bu Yazı İçin Yapılan Aramalar :
  • petek boyama
  • petek boyası
  • kalorifer peteği boyama
  • kalorifer petek boyasi
  • kalorifer petekleri nasil boyanir

2 thoughts to “Kalorifer Petekleri Nasıl Boyanır Petek Paslanması Nasıl Önlenir”

  1. Pas tutmuş yüzeylere yağlı boya sürülmez aksine tutmaz, (antipas sürülmelidir)

    Ayrıca hem yağlı boya veya antipas, sprey gibi ürünler ısıya dayanma dereceleri azdır bu yüzden hiç biri olmaz. Isıya dayanıklı spreyler tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.