Kalorifer Tesisatlarında Radyatör Temizliği Nasıl Yapılır

(Yazımız kombili bireysel sistemi kullanan daireler için kaleme alınmıştır)
Kış günlerinde ısınma giderlerini minimuma indirmenin çeşitli yolları vardır. Bunlardan birisi de ısınma sisteminin ana ekipmanlarından olan kalorifer tesisatının temizlenerek sıcak su ve soğuk su sirkülasyonunun maksimum seviyede tutulmasıdır. Bu sayede ev içerisinde eşit miktarda dağılan sıcak su peteklerin daha çabuk ısıtılmasına olanak sağlamaktadır. Radyatör temizliğini profesyonel ekiplere yaptırabileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz. Ancak eliniz bu tarz işlere yatkın değilse veya uygun ekipmanlarınız yoksa bu işi profesyonel ekiplere yaptırmanız daha uygun olacaktır. Çünkü yanlış yapacağınız bir işlem ile radyatör içerisindeki suyun evin zeminine akmasına sebep olabilirsiniz.

Radyatör ve tesisat boruları içerisindeki su zaman içerisinde tortulaşır ve suyun yoğunluğu partiküller nedeniyle artar ve bu da suyun geç ısınmasına neden olur. Tesisatta bulunan suyun yıllık değiştirilmesi bu sorunu büyük ölçüde ortadan kaldırmaktadır. Profesyonel ekipler buna ek olarak sisteme kimyasal madde ekleyerek tesisata yapışan partiküllerin de temizlenmesini sağlamaktadırlar.

Radyatör temizliğini yapmak için öncelikle banyoda bulunan kalorifer peteği tercih edilir. (banyonun fayans zemin olması sebebiyle) Yalnız banyodaki petek duvarda yüksek seviyede bulunuyarsa bizim işimizi görmeyecektir. Böyle bir durumda tesisatın en alçakta bulunan peteğin kullanılması gerekir. Peteklerin içinde sanıldığı kadar fazla su bulunmamaktadır. Ortalama 3+1 dairede 3-5 litre civarında su bulunmaktadır. Bu suyu alacak kapasitede boş kap ele alınır ve peteğin alt kısımda kalan vanası dikkatlice sökülür. (hava purjörü varsa purjör sökülerek işlemin yapılması daha kolaydır.) Vana sökülmesi esnasında içerideki basınç nedeniyle su az miktarda etrafa sıçrayabilir. Daha sonra tazyik azalır ve tüm su bu şekilde tahliye edilir. Tüm su bittikten sonra vana kapatılarak sisteme tekrar su verilir ve gerek görülürse işlem tekrarlanır. İkinci su da tahliye edildikten sonra sistemin montajı yapılır ve sisteme kombiden yeterli basınçta su verilerek  işlem tamamlanır. Bunun haricinde kombinin temizliğinin de yapılması gerekmektedir.

kombi-tesisati-temizligi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.