Klozet Kapağı Değişimi Nasıl Yapılır

Klozetler günümüzde tuvaletler ve banyoların vazgeçilmezleri arasına girmeyi başarmış durumda. Hijyen, kullanım kolaylığı, temizlik ve görsel düzenin yanısıra pek çok avantajı beraberinde sunan klozetler, özellikle çömelme problemi yaşayan insanlar için olmazsa olmazlardan. Geçmişe nazaran klozet kullanımının yaygınlaştığı ve genel kabul gördüğü de rahatlıkla söylenebilir. Klozetlerin montajının yapılması ustalık ve maharet isteyen bir iş olup montaj işi hemen herkes tarafından yapılamaz. Ancak klozetlerin sıklıkla arıza yapan kapak değişimi için aynı şeyi söylemek doğru değil. Kapak arızalarında eve usta çağırmanıza gerek yok.

Öncelikle klozetlerin hemen hepsinin kapak montajı için kullanılacak olan vida deliklerinin hemen hepsinde standart olduğunu belirtelim. Tabi arada standart dışı lüks klozetler için aynısını söyleyemeyiz ancak genel manada ölçülerimiz standart. Eskiyen yada arızalanan klozet kapağınızın değişimi için yapmanız gereken oldukça basit.

Öncelikle elinizdeki klozetin vida deliklerinin aralığını ölçünüz. Böylece alacağınız klozet kapağındaki özellikleri bu ölçüye göre değerlendirerek ölçü uyumu hususunda işinizi sağlama almış olursunuz. Daha sonrasında size gerekli olan bir adet maymuncuk. Çoğu kapakta plastik somunlar kullanılmaktadır, bu gibi ürünlerde somunları elinizle bile açabilirsiniz. Eski kapağın somunlarını söktükten sonra yeni aldığınız kapağı uygun şekilde deliklerinden vidaları geçirerek alt kısımdan da somunları sıkarak montajı tamamlayabilirsiniz.

Klozet kapağı montajında aşağıdaki resimlerden de faydalanabilirsiniz. Kolay gelsin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.